Nákup nebo pronájem
Řada podnikatelů se neobejde bez vlastního sídla, protože třeba takovou továrnu na pneumatiky v obýváku nepostaví. Obecně když potřebujeme zaměstnance, tak si je těžko budeme zvát domů, aby u nás vykonávali práci. Potřebujeme tedy vhodné prostory. Pro začínající podnikatele přichází v úvahu spíše varianta pronájmu, protože zde jsou počáteční investice výrazně nižší.
Majitel si třeba řekne o zálohu pár nájmů. Koupě vlastních prostorů může být z dlouhodobého hlediska výhodnější, akorát musíme být rozvážní, protože to nebude úplně zadarmo, takže když už něco vybudujeme, tak by to mělo vydržet dlouhou dobu a generovat nám to dostatečný zisk. Vybavení daných prostor už záleží na konkrétním případě, ovšem i v příběhu naší činnosti bychom měli jistou část příjmů nechávat na investice. Ty jsou totiž důležité, abychom se stále posouvali a nabídli zákazníkům ještě lepší služby.
Virtuální varianta
Klidně se může přijít zjištění, že vlastně k podnikání nebude žádná vlastní nemovitost. Hlavou firmy budeme my, přičemž budeme pracovat především přes internet a přes něj budeme také komunikovat se spolupracovníky. Takto můžeme provozovat třeba menší e-shop, protože věci můžeme skladovat a balit doma. Tím navíc ušetříme značnou část nákladů. Ovšem není rozumné zapsat si sídlo nemovitosti na vlastní bydlení.
Kdyby podnikání nevyšlo, tak je tu riziko zabavování osobního majetku. Proto je mnohem lepší platit si virtuální sídlo firmy. Nemusíte se bát, že byste tím nějak obcházeli zákon. Vše je totiž zcela legální a za dodržení jistých podmínek to zákon schvaluje. Když se podíváte do obchodního rejstříku, tak to není zase taková výjimečná záležitost. Ovšem na první pohled to moc poznat nejde, protože je tam zapsána adresa jako každá jiná. Takže těch pár stovek měsíčně nás rozhodně nezruinuje a přinese nám klidnější spaní.